BİTKİ ÇAYLARI

Bitkisel çaylar, bitkilerin, baharatların veya diğer bitki materyallerinin sıcak suda infüzyonundan veya kaynatılmasından yapılan içeceklerdir. Genellikle kafein içermezler. Bitkisel çaylar, çay bitkisinin kurutulmuş yapraklarından (Camellia sinensis) hazırlanan gerçek çaylarla (örneğin, siyah çay, yeşil çay, beyaz çay, sarı çay, oolong) veya kafeinin içinde bulunduğu kafeini alınmış çay ile karıştırılmamalıdır. Gerçek çaylardan yapılan içecekler gibi, bitkisel çaylar da sıcak veya soğuk olarak servis edilebilir.

Kan şekerini düzenlemeden sakinleştirmeye, yağ yakmadan mikroplara karşı savaşmaya, depresyondan mide bulantısına birçok faydası bulunan bitki çayları diyet sürecini de destekler. Ancak vücuda önemli faydaları bulunan bitki çaylarının, günde 2-3 fincandan fazla bitki çayı içmenin tansiyon problemine yol açabileceğinin de unutulmaması gerekli.

MozaikPort için özel olarak formüle edilen karışım bitki çaylarından maksimum faydanın alınabilmesi için bir kısmının kaynatılmak sureti ile hazırlanması gerekirken bir kısmının da hiç kaynatılmadan 2 – 3 dakikalık demleme süreleri içinde hazırlanması ve hazırlandıktan hemen sonra tüketilmesi gerekiyor.