YABAN BALI

Yaban balı, arı ürününün en nadir çeşitlerinden biridir. Sadece yabani arılar tarafından üretilir. Manganez, Florür, Kalsiyum, Demir, Bakır, Çinko, İyot, Askorbik asit (C vitamini), B grubu vitaminler, K vitamini ve E vitamini içerir. Yabani bal, anti-enflamatuar, anti tümör, diüretik ve choleretic özelliklere sahiptir. Harika bir antioksidandır.

Vücuttaki zararlı mikroplarla mücadele eder. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Sinir sistemi üzerinde sakinleştirici bir etkisi vardır. İştahı artırır. Sindirim süreçlerini aktive etmek için, sabahları aç karnına, bir bardak su ile tüketilir.

Yabani bal romatizmanın tedavi edilmesine yardımcı olur, sistit, bağırsak hastalığı, taşikardi, solunum yolu hastalıkları (bronşit), akut solunum (grip), frontal ve nazal sinüsler (sinüzit, rinit) için gibi hastalıklarda bu ürünün baş ağrıları için kullanılması önerilir.

MozaikPort Anadolu'nun yüksek rakımlı yayla ve ormanlarından her sene özel olarak toplatmakta olduğu yaban ballarını misafirlerinin beğenisine sunmaktadır.