ZEYTİNYAĞI, ZEYTİN

2007 yılından bu yana Didim'de 400 dönümlük bir zeytin bahçesinde, Domat, Memecik, Ayvalık, Manzalina, Kalamata ve Gemlik cinsi zeytin yetiştirilmektedir. 150 dönümde organik, 250 dönümde ise iyi tarım uygulamalarıyla özel olarak yetiştirilen zeytinler, 2016, 2017 ve 2020 yıllarında İtalya’da düzenlenen Flos Olei kataloğuna girmeyi başarmış ve defalarca hem Ulusal hem de uluslararası Zeytinyağı Kalite Yarışmalarından ödüller almayı başarmıştır. Ağaçların verime başlamasından bu yana geçen 6 yılda 13 ulusal 7 uluslararası ödül kazanmıştır.

Bu ödüllü zeytinler Didim'de 1000 m2 kapalı alanı bulunan tesise ait fabrikada işlenmekte, butik zeytin ve zeytinyağı üretimi ve paketlemesi yapmaktadır.

Organik zeytin yetiştiriciliğine büyük önem verilen tesiste üretimleri büyük bir titizlikle yapılmaktadır. Tesis salamura zeytinlerini sadece kaya tuzu ile tatlandırmaktadır. Bütün ağaçlarının dikimlerini özel olarak yapılmış olup, ağaçlarının bakımında kimyasal ilaç kullanmamaktadır. Zeytinler soğuk sıkım yöntemiyle ve tek cins sıkılarak hem zeytinlerin karakteristik özellikleri, hem de zeytinyağının içeriğindeki besin değerleri korunmaktadır.

MozaikPort için özel olarak üretilen  0,2 - 0,4 asit aralığında birinci kalite organik zeytinyağları 250 ve 500 gramlık cam şişelerde, Kaya tuzu haricinde hiç bir katkı maddesi kullanılmadan salamura edilen zeytinler ise 850 gramlık cam kavanozlarda misafirlerimizin beğenisine sunulmaktadır.